nauka nordic walking O nas nauka chodzenia z kijkami nordic walking

Nauka Nordic Walking ( instruktor, przewodnik, podstawy ABC ) prowadzone są i koordynowane przez Międzynarodowego Master Trenera Nordic Walking, pioniera oraz jedną z pierwszych instruktorów i master trenerów Nordic Walking w Polsce, Annę Majerkiewicz!!!

 

Szanowni Państwo, drodzy Nordic Walking - erzyPrawidłowa nauka nordic walking

 

Od 2005r szkolimy instruktorów i przewodników Nordic Walking oraz prowadzimy zajęcia i warsztaty z marszu z kijami. Wykształciliśmy blisko 10 000 instruktorów i przewodników, prowadziliśmy zajęcia z ponad 50 000 pasjonatów marszu z kijkami.

Jesteśmy jedną z najdłużej działających i największych organizacji zrzeszajacych miłośników i specjalistów Nordic Walking w Polsce.

Nasze certyfikaty sa honorowane nie tylko w Polsce ale w całej Unii Europejskiej oraz w całym świecie. Szkolą się u nas wszyscy, którzy chcą nie tylko nauczyć się prawidłowo maszerować stylem Nordic Walking oraz fachowo uczyć innych, ale również wszyscy, którzy chcą otrzymać certyfikat honorowany w całym świecie, a nie tylko w lokalnym środowisku. Kursy prowadzone sa bezstresowo, w miłej, przyjazej atmosferze, przez najlepszych fachowców w branży.

 

Zostań cenionym instruktorem lub przewodnikiem Nordic Walking.

Zaufaj naszej fachowej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu oraz pasji nauczania i znajomości tematu.


 

 

Media piszą o nas: http://www.aktivpro.pl/pisza_o_nas.php

 

 

Nasz sklep Aktywni , sklep nordicwalking oferuje najwyższej jakości sprzęt do Nordic Walking, kije i kijki do chodzenia oraz akcesoria do marszu światowej klasy producentów, w tym firmy One Way.

 

Więcej dowiesz sie na stronie:   http://www.aktivpro.pl/nordicwalking/ oraz http://www.aktivpro.pl/gymstick/

 


Wieloletnia tradycja sprzedaży i najwyższej klasy trenerzy nordicwalking,
międzynarodowi instruktorzy i master trenerzy Nordic Walking oraz fitness i sportu, jak również animatorzy rekreacji i aktywnego wypoczynku, pozwoliły nam na uzyskanie renomy, dzięki której współpracują z nami najlepsi z najlepszych. Zapraszamy do naszego sklepu po sprzęt nordicwalking oraz na szkolenia, kursy, warsztaty i zajęcia Nordic Walking oraz aktywny wypoczynek z Nordic Walking i nie tylko...:)

 

Co to jest Nordic Walking?

NordicWalking to połączenie marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków do marszu, podobnych do tych używanych w narciarstwie biegowym. Został on zresztą wymyślony przez naukowców z Fińskiego Instytutu Sportu w Lahti jako uzupełnienie letnich ćwiczeń fińskich biegaczy narciarskich. Obecnie Nordic Walking funkcjonuje jako odrębna dyscyplina o specyficznej technice marszu.

Dobór sprzętu do nauki Nordicwalking

Nauka Nordic WalkingDo uprawiania Nordic Walking potrzebne są specjalnie zaprojektowane kijki, które służą do odpychania się w czasie marszu. Kijki posiadają specjalną „rękawiczkę”, dzięki której łatwiej jest je utrzymać w dłoni i przenosić obciążenia z dolnej części tułowia. Przy zakupie należy upewnić się czy kijki rzeczywiście przeznaczone są do marszów Nordic Walking. Często bowiem mylone są, nawet przez sprzedawców, z kijami trekingowymi, które nie nadają się do stosowania techniki Nordic Walking. Kije do uprawiania NordicWalking, chociaż podobne na pierwszy rzut oka, różnią się od kijów narciarskich czy trekingowych – muszą być proste i mieć odpowiednio wyprofilowaną wysmukłą rączkę. Jej integralną częścią jest rękawiczka ze specjalnym otworem na kciuk, w którą wsuwamy dłoń. Pozwala ona utrzymać kij w odpowiedniej pozycji, a gdy czasami podczas marszu się go puszcza – nie upada na ziemię. Zakończenie kija powinno być ostre i metalowe, dzięki czemu łatwiej  będzie wbijać się w podłoże, ale gdy maszerujemy  po asfaltowych chodnikach, pamiętajmy o nałożeniu na ostre szpikulce specjalnych gumowych nakładek, które pozwolą odbijać się od twardej nawierzchni.
Kijki do marszu muszą mieć długość dopasowaną do wzrostu - ręka zaciśnięta na rączce kija zgięta w łokciu powinna tworzyć z podłożem kąt prosty. Długość kija powinna stanowić ok. 0,68 proc. wzrostu ćwiczącego.

Technika marszu z kijkami

Technika marszu Nordic Walking jest stosunkowo łatwa do opanowania dla większości osób. Aby wykorzystać wszystkie zalety NordicWalking i osiągnąć pożądane efekty, bardzo ważne jest jednak dokładne wykonywanie ćwiczeń, szczególnie w początkowej fazie nauki. Jeżeli opanujemy podstawową technikę marszu, wówczas uprawianie Nordic Walking sprawi wiele przyjemności i satysfakcji oraz przyniesie znakomite rezultaty w postaci wzrostu kondycji fizycznej i zachowania zdrowia.

Podczas marszu z kijkami sylwetka powinna być wyprostowana, plecy proste, brzuch wciągnięty, łokcie wyprostowane. Stawiamy kroki naturalnej długości – stopy stawiamy najpierw na pięcie, potem przetaczamy przez śródstopie i odbijamy się z dużego palca. Podczas marszu nordicwalking poruszamy rękami naturalnie, do wysokości pępka. Ręce i nogi pracują naprzemiennie: lewa noga, prawa ręka i odwrotnie. Kij wbijamy pod kątem ok. 60 stopni pod punktem ciężkości ciała. W początkowej fazie nauki odbicie następuje na linii biodra. Krok klasyczny nordicwalking jest dłuższy od podstawowego towarzyszą mu silne wybicia z równoczesną rotacją tułowia i barków. Wybicie następuje za linią bioder, przy otwartej dłoni z naciskiem na pasek rękawiczki.

Co daje uprawianie Nordic Walking?

Podstawową zaletą spaceru Nordic Walking jest uaktywnienie mięśni górnej części ciała: tułowia i ramion, które zwykle nie pracują podczas spaceru. W trakcie marszu NordicWalking pracuje ponad 90 proc. mięśni ludzkiego ciała. Chód z wykorzystaniem kijków jest nawet o 40 proc. bardziej efektywny niż bez nich. W zależności od prędkości marszu oraz od osoby ćwiczącej, NordicWalking pochłania  ponad 400 kilokalorii na godzinę, podczas gdy zwyczajny chód zabiera około 280 kilokalorii w tym samym czasie.

Maszerując z kijami uaktywniamy większość mięśni, usprawniamy układ krążenia i układ oddechowy. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie. Niebagatelne w naszym przypadku są również niskie koszty uprawiania tego sportu. Wystarczy para kijków i już można ruszać w teren.

Dzięki odciążeniu kręgosłupa, stawów oraz mięśni nóg, Nordic Walking doskonale nadaje się nie tylko do rekreacji, ale również szeroko wykorzystywany jest w procesie rehabilitacji. Niezwykle skuteczny jest w walce z wieloma schorzeniami takimi jak: niewydolność układu oddechowego i krążenia, wady i urazy kręgosłupa, wady postawy, osteoporoza, choroba Parkinsona i Alzheimera oraz wiele innych. Ponieważ NordicWalking wykorzystuje najbardziej naturalną formę aktywności ruchowej człowieka, jaką jest marsz, chód i bieg. Może więc go uprawiać niemal każdy, bez względu na poziom kondycji fizycznej, płeć i wiek.

Dlatego Nordic Walking jest tak popularny wśród seniorów, osób otyłych i dotkniętych rozmaitymi schorzeniami, dla których jest często jedyną dostępną formą aktywności ruchowej. Jest to również dyscyplina bardzo „towarzyska”, bardzo chętnie uprawiana przez kobiety, mogące poplotkować w trakcie zajęć.

Nordic Walking jest jednak na tyle uniwersalny, że przynosi korzyści również ludziom bardziej wymagającym. Podobnie jak w przypadku innych powszechnych form ruchu, np. biegania czy pływania, wszystko zależy od celu jaki chcemy osiągnąć. Dlatego NordicWalking jest coraz częściej stosowany jako uzupełnienie treningów zawodników z wielu dyscyplin sportowych.

Zajęcia i szkolenia z kijkami

Nordic Walking jest dyscypliną niezwykle „towarzyską”, dlatego większość osób uprawia go w grupach. Są one skupione wokół instruktorów, których jest już w Polsce kilka tysięcy. Typowe zajęcia marszu z kijkami odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu i uczestniczy w nich od dziesięciu do dwudziestu osób. Instruktorzy najczęściej tworzą grupy w zależności od możliwości i oczekiwań uczestników. Można więc spotkać zajęcia o dużej intensywności, przeznaczone dla osób bardzo sprawnych pracujących nad kondycją i siłą, w większości jednak są to ćwiczenia rekreacyjne dla ludzi mniej sprawnych nie mogących uprawiać innych dyscyplin sportowych.

Przystępując do zajęć warto zainteresować się kwalifikacjami prowadzącego. W Polsce działa kilka poważnych szkół Nordic Walking, jest jednak niestety sporo domorosłych „nauczycieli”, którzy mają mgliste pojęcie o prawidłowej technice. Największą instytucją szkolącą instruktorów Nordic Walking jest fundacja Aktywni, która jako niepubliczna placówka oświatowa w ciągu trzech ostatnich lat przeprowadziła ponad 2 500 kursów, w tym na instruktorów międzynarodowych. Certyfikatami wydanymi przez fundację Aktywni legitymuje się          
ponad 10 000 instruktorów i przewodników.

Kursy organizowane przez f. Aktywni bazują na polskim programie szkoleniowym przygotowanym przez metodyków Nordic Walking Polska, w oparciu o zagraniczne doświadczenia współtwórców NordicWalking z Fińskiego Instytutu Sportu w Lahti. Podstawowe szkolenie trwa sześć do ośmiu godzin i osoby, które je ukończyły otrzymują certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia oraz tytuł instruktora lub przewodnika Nordic Walking. Takie szkolenia odbywają się kilka razy w miesiącu w całej Polsce.

Po ukończeniu kursu podstawowego absolwenci mogą odbyć kolejne szkolenia (specjalistyczne ) na instruktorów i rozpocząć pracę jako trenerzy Nordic Walking. Spośród najlepszych instruktorów rekrutują się instruktorzy szkoleniowcy prowadzący kursy podstawowe. Najwyższym stopniem „wtajemniczenia” jest Master Trainer International. Takie szkolenia odbywają się rokrocznie w Finlandii.

 

Zapraszamy do uczestniczenia w naszych kursach i szkoleniach na instruktora i przewodnika Nordic Walking

 

ze sportowym pozdrowieniem

 

Anna Majerkiewicz

Nordic Walking International Master Trainer

Szef wyszkolenia Nordic Walking Polska i Aktywni Team

Były czynny sportowiec, instruktor sportu i rekreacji, pasjonat nordic walking, pływania, nurkowania, podróżowania, żeglarstwa, piłki nożnej i boksu oraz innych sportów siłowych

 

 

Wykształcenie: studia magisterskie i podyplomowe:

Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, University of London / Toronto ( Kanada ), Nowy York  ( USA ), znajomość kilku językow obcych:

 • Serwis Dyplomatyczny, Służba Dyplomatyczna
 • Turystyka i Rekreacja
 • Prawo i Administracja
 • Zarządzanie / Marketing, PR / Reklama
 • Zarządzanie obiektami sportowymi

 

 • instruktor rekreacji ruchowej, specjalizacje:
 1. aerobic,
 2. nowoczesne formy gimnastyki,
 3. pływanie,
 4. aqua aerobic,
 5. jogging,
 6. kinezygerontoprofilaktyka
 • międzynarodowy master trener Nordic Walking,
 • międzynarodowy master trener Gymstick,
 • międzynarodowy master trener Aqua Gymstick,
 • międzynarodowy master trener XCO,
 • międzynarodowy sędzia Nordic Walking,
 • międzynarodowy sędzia Księgi Rekordów i Osobliwości ( polski odpowiednik Księgi Guinessa ),
 • pilot wycieczek,
 • rezydent,
 • animator czasu wolnego
 • organizator wycieczek, wyjazdów, obozów
 • wykładowca w Wyższej Szkole Organizacji Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie
 • wykładowca na Uniwersytetach III Wieku
 • wykładowca dla potrzeb Ministerstwa Sportu, Wojewody Mazowieckiego, Marszałków województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, małopolskiego
 • wykładowca na międzynarodowych sympozjach, zjazdach, kursach, targach

 

 w Rainbow Tours, TUI  i innych biurach podróży, jako:   

 • pilot wycieczek, rezydent, animator
 • wykładowca dla animatorów czasu wolnego
 • twórca programu Akademii Wypoczynku dla biur podróży i Incentive Tours

 

 • dodatkowo:
 • współpraca z biurami turystyki i klientami typu incentive,
 • praca w liniach lotniczych
 • współpraca z agencjami reklamowymi i PR
 • prowadzenie cyklicznych zajęć i wykładów nordic walking,
 • nauka i szkolenia indywidualne,
 • zajęcia aerobiku, fitness, kinezygerontoprofilaktyki, aqua fitness
 • wykłady na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, domach kultury w Warszawie oraz w całej Polsce,
 • prezentacje Nordic Walking na pokazach i warsztatach,
 • promocja Nordic Walking w mediach i różnych środowiskach zawodowych
 • przeprowadzonych kilka tysiecy szkoleń i warsztatów doszkalających dla instruktorów i przewodników Nordic Walking oraz zajęć, w tym dla instruktorów międzynarodowych oraz warsztatów dla instruktorów, przewodników oraz miłośników Nordic Walking w Polsce i poza granicami kraju, w tym w USA, Kanadzie, we Włoszech, Hiszpanii oraz wielu innych krajach.

 

 
 

 

Kontynuuj
Facebook